Prečo vlastne rekonštuovať starú školu v malej dedinke v českých horách? Obrovský dom, ktorý posledných 20 rokov nikto nechcel kúpiť a bola tam turistická ubytovňa? No, pretože práve tu chceme žiť! A vytvoriť tu niečo magické, niečo, čo na svete nemá obdobu. Dať svetu niečo z nášho vnútra. I keď zatiaľ presne nevieme, čo by to malo byť.
Čo je vlastne Za Břehem? Komunita? Teraueptický dom? Pracovný tábor? (heh.. občas 🙂 Ubytovacie zariadenie? Pártyhouse? Útočisko pre ludí v núdzi? Spirituálny chrám?
No… všetko z toho, a zároveň nič. A všetko. A zároveň niečo úplne iné. Za Břehem sa nedá popísať slovami, dá sa to iba zažiť.
Ale toto je článok, takže sa aspoň pokúsim priblížiť ti, čo sa tu vlastne deje a o čo nám ide. Slovami to však veľmi nejde. Takže príď a zaži si to s nami!
>>>Rezervuj si u nás pobyt<<<
alebo…
>>>príď na jednu z akcií, ktoré sa u nás konajú<<<
Kto sme? Spoločenstvo / komunita Za Břehem
V poslednej dobe teda hlavne spoločenstvo, pretože slovo komunita má negatívne konotácie. Toto slovo je v spoločnosti často stigmatizované… veď iba ľudia, ktorí neuspeli v „reálnom svete“ žijú v komunitách!
Stáli obyvatelia Za Břehem
Sme ľudia, ktorých úplnou náhodou osud spojil dohromady. Žijeme v jednom veľkom dome (kedysi starej škole), máme spoločnú kuchyňu a kúpelky. Tieto miestnosti sú občas príčinou stretov obyvateľov domu. Hlavne, keď je v nich bordel a nejak sa tam drží a nikto to nerieši. Resp. človek, ktorý to má riešiť, na všetko kašle. Za dva roky sme však vyvinuli systém, ktorý podobným katastrofám predchádza a udržiava kuchyňu, sklady s jedlom a kúpelky v dobrom stave. Hygiena je pre nás dôležitá!
Ďalej samozrejme zdieľame veľké chodby, schody pred vchodom, na ktorých sa socializujú hlavne fanúšikovia tabakových výrobkov, krásnu halu / meditačnú meistnosť, máme malú chillzónu s čajíkmi a gaučom a taktiež ateliér, či dobre vybavenú dielňu.
Všetci žijeme vo vlastných izbách. Neprebiehajú u nás žiadne orgie, vyhýbame sa ilegálnym aktivitám, (ne)úspešne sa snažíme byť ekologickí… a hlavne tolerantní voči ostatným.
A koľko vás tam je?
Momentálne asi sedem. Ono sa to ešte dosť mení. Nájsť totiž ľudí, ktorým by vyhovoval náš spôsob života, vôbec nie je jednoduché a chce to čas. Veľa času… Hľadáme už dva roky.
Máme radi ľudí. Preto žijeme v komunite spoločenstve a náš dom má dvere vždy otvorené. Neskrývame sa pred svetom, práve naopak. Pozývame svet, aby prišiel k nám. Aj preto nemáme radi otázku „a koľko vás tam vlastne býva?“
Ako dlho? Týždeň? Mesiac? Rok?
A ako často? Stále? S prestávkami? Každý druhý víkend?
Čo tu môžeš zažiť / s kým sa stretnúť?
Ľudia tu prichádzajú a odchádzajú. Za Břehem vždy stretneš niekoho iného. Vždy sa s niekým zoznámiš. Vždy ťa niekto osloví a stále sa tu niečo deje, niečo mení, niečo vylepšuje, skrášľuje… Prežívamre tu veľa krásnych a zaujímavých chvíľ, no zároveň je to často náročné, zahlcujúce, plné podnetov a potom zas úplne prázdne. Tento dom, ľudia v ňom, energia života, všetko sa tu neustále mení. Je to tanec ľudských bytostí prepletených so zaujímavým a unikátnym miestom.
Okrem stálych obyvateľov je tu väčšinou zopár krátkodobých členov komunity. Niekto príde na týždeň, iný na dva mesiace. Ľudia si tu chodia oddýchnuť, načerpať energiu, získať nové dojmy, prísť na nové myšlienky, niečo sa naučiť a niečo zas odovzdať…
Písal som, že nás je tu sedem? No… možno stálych členov. Práve teraz je nás tu jedenásť.. k tomu tri mačky, dve morčatká, osem kôz…
A o týždeň už všetko môže byť úplne inak. O týždeň možno prijmeme rodinu utečencov z Ruska. Aj to sa už stalo.
Čo robíme v komunite Za Břehem?
V komunite Za Břehem sa (nie len) pracuje. Je tu veľa, veľa, veľmi veľa práce. Ale práca nie je správne slovo. Je to proste radosť! I keď… omývanie šiestich záchodov občas nie je zas tak euforické.
Tak… žijeme tu. Hlavne… snažíme sa nejak si zvyknúť na to, že sme sa ocitli na dedine. Je to tu fakt dosť odrezané od sveta. Najbližšie mesto – Lanškroun – 15 minút autom a v okolí zopár ďalších dedín. Nákupy ti zaberú dobrú časť dňa. Preto sa skladáme na jedlo, toaleťáky, metly, pracie prášky… A také tie základné veci. Nakupujeme ich zo spoločného účtu, vďaka čomu krásne ušetríme. Mesačne na všetko minieme 1000 kč na osobu.
Život vo väčšej skupine ľudí je v mnohom výhodný. Teoreticky by mali také tie každodenné starosti zaberať oveľa menej času a uľaví si aj peňaženka. Teoreticky… V praxi to stále ešte „trochu“ ladíme.
Rekonštrukcie domu
Pred dvoma rokmi sme kúpili veľký starý dom. Síce bol v relatívne dobrom stave, no v mnohom už dávno nevyhovuje moderným štandardom. Chce to vymaľovať, vymeniť všetky podlahy, zakryť hnusné povrchy, opraviť elektriku, popasovať sa s hrdzavými trubkami na vodu, prípadne uvoľniť čiastočne upchanú kanalizáciu. Tento dom má viac než 85 rokov! Bol postavený ešte pred vojnou a v zime to tu bolo fakt kruté. A drahé… Keďže sa dalo kúriť iba elektrinou, účty sa každoročne vyšplhali do státisícov.
Nestačili iba nejaké povrchové úpravy. Museli sme opraviť starú plesnivú búdu…. Obrovskú búdu. Veľkú, asi ako štyri rodinné domy. Hovorí sa, že „tam je práce ako na dome“, ale skutočný význam tejto vety som pochopil až Za Břehem. Ani po dvoch rokoch nie sme zďaleka hotoví. I keď, to najdôležitejšie už máme!
- vzduchotechnika
- kúrenie (vzduch a voda / radiátory)
- kotolňa s kotlom na drevo a bojlerom
- zateplená strecha (už pomaly finišujeme!)
- väčšina izieb vybavená / vymaľovaná
- veľká hala / meditačná miestnosť
- plastové okná
- … a mnoho ďalších vecí
Pár momentiek pred rekonštrukciami
Rekonštrukcie nás za tie dva roky stáli približne tri milióny korún a ešte minimálne tri milióny budeme potrebovať. Rôzne vylepšenia a opravy domu, či zariadenia, nám zabrali väčšinu času, energie a peňazí. Všetko robíme s cieľom vytvoriť tu príjemné prostredie, intimnu atmosféru, dosiahnuť sebestačnosť, znížiť náklady na život a pripraviť sa na budúcnosť.
Takto vyzera(l) samotný proces rekonštrukcie
Základné rekonštrukcie (až na tú strechu) už máme hotové
Väčšinu hotových miestností môžeš vidieť v galérii úplne hore a ďalšie na teba čakajú, až prídeš osobne. Ale tu je zopár obrázkov z kotolne. Vďaka nej (a trubkám, ktoré sa z nej vetvia do celého domu) máme po dvoch krute krutých ľadových zimách konečne teplo! A namiesto stotisícových účtov za elektrické kúrenie si vystačíme s drevom za zlomok ceny.
O rekonštrukciách chystáme mnoho ďalších článkov a videí. Až dokončíme strechu (snáď už tento týždeň), môžete sa tešiť na ďalšiu reportáž, kde do detailov popíšeme, čo, prečo, a ako sme prerábali…
Držíme sa pri zemi
Vďaka tejto intenzívnej práci s hmotou sme (niekedy až moc) kvalitne uzemnení. Mnohým ľuďom v hlave víria myšlienky a nápady. Nám už radšej nie… pretože vieme, že každý nový nápad = kopec práce navyše. Snažíme sa žiť v prítomnom okamihu a vnímať realitu takú, aká je. Vidieť možnosti, všetko najprv trikrát zvážiť, poradiť sa… Je nás tu veľa a je pravdou, že viac hláv -> viac rozumu.
Poradné kruhy
Za Břehem riešime kopec praktických vecí. Či už ide o upratovanie, údržbu spoločných priestorov, organizovanie akcií, rekonštrukcie, vylepšovanie, varenie, platenie… Všetko sa snažíme riešiť spoločne v kruhu. Aspoň do istej miery. Tak, aby to dávalo zmysel.
Hľadáme a kalibrujeme spoločnú víziu. Víziu domu a víziu toho, čo sa v ňom deje, či nedeje a kto v ňom žije.
Akcie, workshopy a párty
Dôležitou súčasťou komunity Za Břehem je kontakt s verejnosťou. Stále tu niekto prichádza, stále niekto odchádza. Organizujeme rôzne akcie, workshopy, dobrovoľnícke víkendy… Budujeme toto miesto a zároveň si ho užívame. A tu sa už pomaly dostávame k otázke:
Čo chceme dosiahnuť Za Břehem?
No… radi by sme si tu vytvorili nejaký stabilný príjem, aby sme nemuseli pracovať pre niekoho iného. Snažíme sa vytvárať skutočné hodnotya za to občas dostaneme pár tisíc. Zorganizujeme párty za dobrovoľné vstupné pre našich kamarátov (väčšina zaplatí aspoň náklady), tvoríme terapeutické akcie a poskytujeme naše priestory (s jedlom) a ubytovanie.
Postupne sa profilujeme a zisťujeme, čo nám najviac sedí a z čoho sa zároveň dá uživiť. Cieľom je byť finančne nezávislí. Docieliť, aby sa Za Břeh prilievalo viac peňazí, než koľko sa ich odlieva.
Terapeutický presah
V minulosti sa Za Břehem dosť prezentovalo ako terapeutická komunita. Ako miesto, kde ľudia s diagnózami žijú s ľuďmi bez diagnóz. Nerobíme rozdiely, každého vnímame a prijímame takého, aký je. A robíme to od samého začiatku, i keď teraz už menej fanaticky a nie tak nadivoko.
Je pravda, že tu chodí a žije množstvo rôznych ľudí a niektorí z nich od spoločnosti dostali rôzne nálepky. Psychické choroby, čo poruchy, sa však veľmi líšia od človeka k človeku. Nie je schizofrenik ako schizofrenik. Mali sme tu rôzne extrémy a vďaka tomu sme sa naučili nastavovať si hranice.
Dnes už neprijímame každého a nových členov komunity si dôklladne vyberáme. Prakticky každému však ponúkame možnosť krátkodobého, či strednedobého pobytu, kde si človek môže vyskúšať, aké je to žiť v spoločenstve / komunite. Mnohí to využívajú a chodia si Za Břeh odpočinúť, či stretnút sa s kamarátmi.
V budúcnosti by sme chceli terapeutický presah tohto projektu ešte viac sformulovať. Dnes už viac menej vieme, v čom sme dobrí. Dokážeme poskytnúť prijatie a príjemné a pokojné miesto, kde si človek môže oddýchnuť a načerpať energiu, pobaviť sa, či získať nových priateľov.
To robí divy s ľuďmi, ktorí nemajú úplne v poriadku psychiku. Socializácia, príroda, zvieratá a zmysluplná fyzická práca, to je liek na depresiu, chronickú únavu, syndróm vyhorenia, čo ťažšie problémy, s ktorým sa v dnešnej dobe stretáva stále viac ľudí.
Snažíme sa tu poskytovať aj program. Rôzne aktivity vedené psychológom, ktoré sú cielené na duševný rozvor, sebapoznávanie…
To je terapeutický presah Za Břehem. Budujeme miesto, ktoré lieči samo od seba. A samozrejme, nie je to tu pre každého. Mnohým by sa u nás nepáčilo a to je v poriadku. Pretože tých, ktorí to u nás majú radi, je stále viac.
Jste skvělí a moc vám fandím 🙏🏻
Ďakujeme <3