HomeKomunita / spoločenstvodiskusiaDISKUSIA - Ako spoznať perspektívnu komunitu, v ktorej sa bude dobre žiť?

DISKUSIA – Ako spoznať perspektívnu komunitu, v ktorej sa bude dobre žiť?

V nasledujúcich odstavcoch nájdete môj názor na to, čo všetko musí spĺňať dobre fungujúca komunita. Tento nároz je založený na (iba) dvojročnej skúsenosti a netvrdím, že je na 100% správny. Tak ako všetko, aj ja sa postupne vyvíjam a naberám nové poznatky. Budem rád, ak do komentárov napíšete vlastné postrehy z komunít a spolu sa určite doberieme k niečomu zaujímavému.

Tento článok je pokračovaním mojej úvahy – Prečo je náročné vytvoriť fungujúce spoločenstvo / komunitu? A ako na to? Odporúčam prečítať a potom pokračovať v tomto článku.

Každá komunita musí mať víziu – Dôvod, prečo sa tam vyplatí žiť

Každé spoločenstvo ľudí by malo mať víziu. Malo by byť schopné odpovedať na otázku, PREČO sa tam vyplatí žiť a PRE KOHO je vhodné. Prečo je to lepšie, než normálny život v rodinnej bunke? A táto vízia sa potom musí držať, rozvíjať a prípadne meniť podľa potreby. Zakladateľ spoločenstva sa musí pripraviť, že prvé 2-4 roky na to bude viac menej sám, než sa nájdu ľudia s podobným cieľom a víziou.

V našej komunite už nie je jeden jednoznačný líder a aj myšlienka Za Břehem sa postupne mení. Každý člen jadra komunity do nej vnáša niečo zo seba a je dôležité, aby sa tieto postrehy, návrhy a zmeny brali vážne. Pretože nikto nechce žiť s ľuďmi, ktorí ho neberú vážne.

Pokiaľ komunita nemá víziu, nikdy nepritiahne tých „správnych“ ľudí. Po čase sa pravdpeodobne rozpadne, pretože zakladateľ vyhorí a nebude mu dávať zmysel večné naťahovanie sa s ľuďmi, ktorí viac berú, než dávajú.

Vízia komunity Za Břehem

Vízia Za Břehem je jednoduchá. Naším cieľom je vytvoriť miesto, kde sa bude dobre žiť. Hľadáme ľudí, ktorí s nami súznia a s ktorými si rozumieme. Záleží nám jeden na druhom, pomáhame si, podporujeme sa a držíme spolu. Zároveń chceme žiť ekologickejšie a zdravšie, než je to možné v meste. A chceme pomáhať ľuďom. Naše spoločenstvo má terapeutický presah. Máme tu psychológa a venujeme sa ľuďom s psychickými problémami. ČI už ide o depresie, syndróm vyhorenia, ľahké formy schizofrénie alebo proste len celková únava zo života.

Hostia si k nám chodia oddýchnuť, socializovať sa, nabrať energiu, nové myšlienky, niečo sa naučiť a niečo zas naučiť nás.

Zároveň sa snažíme o sebestačnosť. Chceme byť čo najviac nezávislí na systéme, aby sa nás tak veľmi nedotýkali rôzne krízy a problémy širšej spoločnosti. Zároveń veríme, že týmto spôsobom môžeme niečo zmeniť a ukázať, že sa dá žiť lepšie.

Naša filozofia:

Naplnenie vízie spoločenstva – je to vôbec reálne?

Som si istý, že každý alternatívny človek by vedel vymyslieť krásnu víziu utópie, v ktorej sú všetci šťastní a zabezpečení. Pri strete s realitou sa však tieto myšlienky často rozpadnú. Buď sú úplne nereálne alebo chýba motivácia či prostriedky na jej naplnenie. Kecať vie každý. Ide o to reálne niečo urobiť.

Na začiatku je prakticky každá komunitná vízia nainvná a časom sa bude meniť. Prvé 2-4 roky sú často veľmi bolestivé. Spoločenstvo postupne zisťuje, čo je možné a čo sa musí zmeniť / upraviť. Megalomanské predstavy o budúcnosti sa postupne okresávajú a vzniká predstava o budúcnosti založená na realite.

Preto je potrebné po čase upustiť od pôvodnej vízie, potlačiť ego a uzemniť sa. To sa však často nedeje a výsledkom je frustrácia, ktorá končí rozpadom spoločenstva. Pri hľadaní vhodnej komunity to treba zvážiť a vycítiť, či sú jej členovia flexibilní.

Výber ľudí do komunity

A či sú vôbec ochotní pracovať na spoločnom cieli. Mnoho spoločenstiev je obývaných individualistami, ktorých myšlienka komunity z nejakého dôvodu nadchla ale vlastne pre nich tento spôsob života nie je vhodný. Veľa o kvalite spoločenstva napovie „výberové konanie.“ Čím všetkým musí človek prejsť, aby sa stal skutočným členom komunity?

Každá komunita by mala relatívne presne vedieť, čo všetko očakáva od svojiich členov. V opačnom prípade sa naplní ľu’dmi, ktorí si nerozumejú alebo ešte horšie, ktorí komunitu využívajú a priživujú sa.

Komunity priťahujú ľudí, ktorí sa o seba nevedia postarať a tých musí počiatočné sito odfiltrovať.

Akých ľudí hľadáme Za Břehem?

Naša komunita sídli vo veľkom dome na dedine. Sme dosť ďaleko od civilizácie. Snažíme sa rozvíjať a skrášľovať miesto, kde žijeme. Zároveń hľadáme spôsoby, ako sa zviditeľniť a zarobiť si našou činnosťou. Či už ide o organizovanie terapeutických akcií, sebarozvojových workshopov, párty, poskytovanie pobytov….

Hľadáme ľudí, ktorí majú podobné záujmy a chceli by sa pridať do nášho „komunitného biznisu.“ Každý člen by mal byť spoločensky založení a nezatvárať sa na celé dni vo svojej izbe. Chceme medzi sebou utužovať vzťahy, pretože vzťahy vnímame ako to najdôležitejšie.

Za Břehem hľadáme spôsoby, ako zdieľať bežné povinnosti a tým si navzájom pomôcť. Chodíme na spoločné nákupy, varíme spoločné jedlá, spolu oupratujeme, chystáme drevo na zimu, čistíme priestory pred ďalšou akciou, opravujeme dom. Nie každý je však toho schopný. Spoločnosť nás učí, aby sme boli samostatní a mali sa pred ostatnými na pozore. Náš koncept spoločenstva je však založený na zdieľaní a dôvere. Existuje iba málo ľudí, ktorí sú toho schopní.

Môj príbeh: Prečo som sa rozhodol pre život v komunite?

Materiálne zabezpečenie komunity

Ja osobne si myslím, že každá perspektívna komunita by mala byť materiálne zabezpečená. Je veľkou výhodou, pokiaĺ spoločenstvo vlastní nehnuteľnosť v ktorej sídli. Nie je to však podmienkou. Pokiaľ je víziou komunity dočasne zdieľať životný priestor, postačí aj prenajatý byť či dom, no takéto komunity väčšinou dlhodobo neprežijú.

A ešte stále nie sme úplne hotoví

Na svojom sa buduje ďaleko lepšie, než na cudzom. Ja som hľadal komunitu s vedomím, že tam chcem žiť dlhodobo, budovať rodinu, vychovávať deti… A to ide oveľa lepšie, ak mám istotu, že mi môj dom nikto nevezme. Že tam bude stáť aj o tridsať rokov a že sa nemusím báť doň investovať. Pretože investujem do svojej budúcnosti.

Za tie dva roky sme v komunitnom dome stihli naozaj veľa. Prečítajte si náš článok o rekonštrukciách Za Břehem. Nájdete v ňom hlavne veľa fotiek.

Mnoho perspektívnych komunít v Česku a na Slovensku má vlastný pozemok, na ktorom vyrastajú malé chatičky, maringotky, jurty, teepee či tiny housy. Takéto komunity ja osobne vnímam veľmi pozitívne. Myslím si, že väčšina z nich prežije, pretože zakladatelia do nich investovali nemalé peniaze a nedovolia, aby sa ich sen rozpadol.

Diskusia: Ako by podľa teba mala vyzerať perspektívna komunita?

V tomto článku som spomenul tri základné veci, ktoré podľa mňa komunita potrebuje na to, aby fungovala dlhodobo a aby sa v nej dobre žilo.

  • Vízia – filozofia komunity
  • Ľudia – pretože práve ľudia tvoria komunitu
  • Materiálne zabezpečenie – z lásky sa nenajeme, ani nás neuchráni pred dažďom / zimou

No iste to nie je všetko. Aké sú tvoje skúsenosti? Čo všetko si všímaš na komunitách? Napíš to do komentárov pod článkom. Budem rád, ak tu vznikne pekná a zaujímavá diskusia. Spoločne iste dokážeme lepšie zadefinovať, čo je skutočne v živote v spoločenstvách skutočne dôležité a bez čoho nemôžu dlhodobo fungovať.

RELATED ARTICLES

1 COMMENT

  1. Já si myslím, že je důležité, aby každý v komunitě cítil nějaké své místo a taky se cítil viděn/oceněn. Moje zkušenost je taková, že v dobré komunitě nejvíce záleží na vztazích a jelikož jsme všichni zvyklí vyrůstat jako individualisti, kteří vlastní své věci a svůj prostor, může se jednoduše stát, že člena komunity začne štvát, že v tomto nastavení fungují věci jinak. Člověk musí dělat třeba i více kompromisů. Důležitá je komunikace, nejlépe se to učí na seminářích Scotta Pecka. Další věc jsou určitě ty finance. Jak jsi sám psal, vize je jedna věc, realita druhá. Když jeden dává méně než ostatní, tak to vyvolává nepříjemná pnut, pokud se to dostatečně nevykomunikuje. Nebo naopak,pokud jeden dává o dost více než ostatní, začne se komunita hierarchizovat a vzniká opět jiný typ pnutí. Myslím, že je ale důležité se o tom hlavně bavit. Když se lidé pochopí,proč jsou věci tak,jak jsou, nemusí být směrodatné kdo kolik přispěl.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments